Blog - kaprofagia

Koprofagia u psów - nieprzyjemny i przykry problem

Kaprofagia, problem u psów, blog sklepu zoologicznego Flogard

Koprofagia, czyli zjadanie przez psy własnych odchodów to przykry zwyczaj, z którym zmaga się wielu właścicieli. Jest to wbrew pozorom powszechne zjawisko.

Oszczenione suki zjadają odchody młodych i w ten sposób czyszczą legowisko. Młode psy, zwykle do 6 miesiąca życia, też zjadają odchody co wynika z naśladowania zachowań matki i ciekawości świata. Nie trzeba się tym szczególnie martwić. O problemie mówimy w sytuacji, gdy zainteresowanie odchodami nie mija. Koprofagia może mieć dwie postacie: albo pies zjada tylko własne odchody, albo także innych zwierząt. W pierwszym przypadku mamy przynajmniej pewność, że nasz pies nie zarazi się czymś od innego zwierzęcia. Nie zmienia to faktu, że z takim zachowaniem należy walczyć.

Aby walka była skuteczna poznajmy przyczyny problemu. Mogą to być problemy ze zdrowiem lub psią psychiką. A oto kilka klasycznych powodów:

  • Zaburzenia w organizmie - trawienia lub flory bakteryjnej. Jeżeli pies nie w pełni strawi karmę, to jej resztki znajdują się w odchodach, stąd silna pokusa, żeby to zjeść. Pies może odruchowo chcieć także wesprzeć organizm podczas braku witamin lub w antybiotykoterapii.
  • Problemy psychiczne - psy zestresowane, karcone za załatwianie się np. w domu, mogą zjadać odchody ze strachu przed karą.
  • Walka o pożywienie - tam, gdzie mieszka wiele psów i walczą o jedzenie, jest bardzo prawdopodobne, że najsłabsze osobniki będą zjadać odchody.
  • Tęsknota i nuda - psy zamknięte w kojcu i odwiedzane sporadycznie, mogą z nudów eksperymentować z jedzeniem odchodów.

Walka z tym przyzwyczajeniem nie może się opierać na karceniu. To tylko pogłębi problem.

Proponujemy następujące, proste sposoby, które pozwolą opanować zjawisko:

  • Natychmiast sprzątajmy odchody.
  • Zakładajmy kaganiec i kontrolujmy psa podczas spaceru.
  • Poświęćmy pupilowi więcej czasu, by się nie nudził.
  • Zaopatrzmy się w preparat wspomagający trawienie karmy.

Jeżeli mamy pewność, że nasz pupil nie ma stanów zapalnych żołądka, chorej trzustki czy wątroby to wystarczą preparaty uzupełniające niedobory witamin z grupy B i bogate w białko.

Polecamy Dolvit Cayenne lub przysmak „suszone żołądki”, ale szczegółowych informacji udzieli personel sklepu Flogard. Podpowie jakie dawki stosować, jak często, czym wzbogacić dietę.

W sklepie Flogard możemy szczerze powiedzieć o tym wstydliwym problemie. Obsługa sklepu zrozumieją nasz kłopot i spróbują mu zaradzić. Chodzi przecież o zdrowie i szczęście naszych pupili.